Psary - gmina Trzebinia

76-ta Rocznica Powstania Warszawskiego w pamięci Psarskiej Warszawianki

Warsaw Uprising - Captured SdKfz 251 1944Pani Emilia Rejdych, od zawsze czytelniczka naszej psarskiej biblioteki, sędziwa starsza pani, wspaniały przyjaciel książki i poezji, którą zresztą sama od lat tworzy, postanowiła „sprzedać” na stronę biblioteki swoje osobiste wspomnienia z czasów POWSTANIA WARSZAWSKIEGO, które sama przeżyła. Otóż pani Emila jest rodowitą WARSZAWIANKĄ, tak  też w Psarach jest nazywana. Każdy wie, o kogo chodzi, gdy zapyta się o „Warszawiankę”. Wówczas Emilia Koprowska, jako młoda dziewczyna, mieszkała w domu u wujka Stefana, stolarza z zawodu. Jego dom był przy ulicy Puławskiej 5, który sąsiadował z Aleja Szucha. I właśnie tam zastał ją wybuch powstania warszawskiego.

Czytaj więcej: 76-ta Rocznica Powstania Warszawskiego w pamięci Psarskiej Warszawianki

Biblioteka

 

Biblioteka: Filia nr 5 w Psarach ul. Floriana 2
MBP im. A. Asnyka w Trzebini

Kierownik: Magdalena Bartosik

Godziny otwarcia: wtorek 7:30 -15:30
czwartek 12:00-20:00

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel: 515 043 831

Strona MBP w Trzebini

Pierwsza biblioteka powstała w Psarach w roku 1892 z inicjatywy Krakowskiego Towarzystwa Oświaty Ludowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka źródłem informacji

11083873 1669610716659357 2031105676341305181 n1 października w siedzibie naszej psarskiej biblioteki odbyła się lekcja biblioteczna, z udziałem dzieci z klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Psarach. Z Panią dyrektor szkoły Barbarą Kwiecień i zarazem opiekunką dzieci, biorących udział w Innowacjach pedagogicznych: różne źródła informacji, gościli i zarazem uczyli się jak korzystać z biblioteki publicznej, głównie z zakresu działu UKD nr 5 i 6. Bibliotekarka przedstawiła przybyłym dane związane z siecią bibliotek w Polsce i na świecie, poinformowała, skąd są finanse na książki- i inne zbiory biblioteczne, omówiła zakres przywilejów i obowiązków czytelnika oraz konieczność stosowania się do regulaminu obowiązującego w bibliotece. Dzieci miały za zadanie wybrać sobie książki z zakresu biologii i po krótkim zapoznaniu się z wydawnictwami albumowymi z tego zakresu- przedstawiły to, co je w nich zaciekawiło, A ZROBIŁY TO PERFEKCYJNIE. Zakończyliśmy spotkanie podarkami- każdy otrzymał zakładkę do książki i poczęstunek –pyszne jesienne winogrona.

Czytaj więcej: Biblioteka źródłem informacji

Świety Jan Paweł II

lolek4Seria książkowa „Kocham Polskę” to propozycja dla dorosłych, którzy swoim pociechom chcą przekazać wiedzę o Polsce, jej historii, tradycji, bohaterach i wielkich postaciach. W naszej psarskiej bibliotece posiadamy kilka z nich; i tak książka Joanny i Jarosława Szarków - Święty Jan Paweł II, poświęcona największemu z Polaków, który był ogłoszony świętym 27 kwietnia 2014 roku, Janowi Pawłowi II, posłużyła tym razem jako lektura dla najmłodszych czytelników w przedszkolu w Psarach, w ramach kampanii społecznej CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM.

Czytaj więcej: Świety Jan Paweł II

Podziękowania

podzikowanieNa koniec roku szkolnego 2014/15 starszy kustosz biblioteki w Psarach pani Iwona Grabowska otrzymała takie oto sympatyczne podziękowania.