Psary - gmina Trzebinia

,,Jaskinia" Macieja w Płazie

t0Długość trasy: 17 km
Czas jazdy: samochód - 25 minut, rower - 1 godzina 

,,Jaskinia" Macieja w Płazie jest niezwykłym , wytworzonym rękoma ludzkimi zjawiskiem geologicznym połozonym w Lesie Kościeleckim w Płazie. Aby ją odwiedzić, należy udać się od przejazdu kolejowego w Płazie- Wapienniku w kierunku Chrzanowa drogą asfaltową 781 (ulica Jana III Sobieskiego). Następnie po przebyciu około dwustu metrów skecamy w prawo w leśny trakt. Po przejściu nim około sześśdziesięciu metrów natrafiamy po prawej stronie na zagłębiony w ziemi nieczynny łom skalny zbudowany z wapienia triasowego ( ok. 200 milionów lat temu). Bardzo dawno temu wydobywano w tym miejscu wapień budowlany metodą nazywaną ,,na lochy" która polegała na stopniowym wgryzaniu się w głąb pokładu wapienia celem wydobycia najwartościowszych pokładów surowca. Należy dodać że polegało to na pozostawieniu wierzchniej ,,gorszej" warstwy skały która tworzyła strop ,,jaskini". Należy tu wspomnieć że ta warstwa jest cienka i nie gwarantuje bezpieczeństwa zwiedzających. Tworcy postanowili nie zmierzać się tutaj z wierzchnią warstwą ziemi i skalnego rumoszu który tworzył na górze jaskini tzw. nadkład. Do podziemnych lochów Jaskini Macieja wchodzimy zatem na własną odpowiedzialność. W ten sposób w dawnych czasach tworzyły się tu długie na kilkanaście metrów podziemne chodniki. Co ciekawe nawet doświadczeni speleolodzy mylili płaziańską ,,dziurę w ziemi" z naturalnymi jaskiniami jakich nie brakuje na Wyżynie Krakowsko Częstochowskiej. Eksploatowanie tych jaskiń jest bardzo niebezpieczne gdyż pomieszczenia mają naturalną tendencję do obsuwania się stropów i zawalisk które mogą runąć w każdej chwili..

Czytaj więcej: ,,Jaskinia" Macieja w Płazie

Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach

1Długość trasy: 34 km
Czas jazdy: samochód - 40 minut, rower - 1 godzina 40 minut

Jaskinia Nietoperzowa zwana również Jerzmanowicką, Księżą bądź Białą leży w Dolinie Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w niewielkim oddaleniu od Psar. Znajduje się tak jak nasza wieś na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych w niej bogatych szczątków kopalnych i współcześnie żyjących gatunków nietoperzy. Jaskinia Nietoperzowa usytuowana w grupie skał górnej części Doliny Będkowskiej jest położona 447 m nad poziomem morza. Jaskinia o długości 306 m, jest jedną z największych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Czytaj więcej: Jaskinia Nietoperzowa w Jerzmanowicach

Cisowe Skały nieopodal Czyżówki

002Długość trasy: 8 km
Czas jazdy: samochód - 15 minut, rower - 30 minut

Przepięknym miejscem przypominającym trochę tajemnicze ruiny starej fortecy orków z filmu ,,Władca Pierścieni” są Cisowe Skały położone nieopodal Czyżówki. Niezwykle malownicze, o wysokości przekraczającej cztery metry, położone na szczycie sporego wzniesienia skałki zboczowe są zbudowane z triasowych wapieni o niezwykłej laminowanej strukturze. Ich budowa geologiczna zdaje się sugerować, że jest to fragment tej samej skalnej formacji, w której kulminacją na naszym terenie jest słynna Skałka Triasowa w Bolęcinie.

Czytaj więcej: Cisowe Skały nieopodal Czyżówki

Rezerwat leśny ,,Pazurek".


pazurek 018Długość trasy: 30 km
Czas jazdy: samochód – 40 minut, rower – 1 godzina 50 minut

Rezerwat leśny ,,Pazurek" położony jest na wysokości 350- 420 m n.p.m., tj. przeciętnej dla Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej. Zajmuje on obszar 187,91 ha, dość zróżnicowany pod względem rzeźby terenu. Świadczy o tym obecność licznych form skalnych (ostańcowych) oraz szeregu małych i suchych dolinek, jak również niewielkich wzniesień.

Czytaj więcej: Rezerwat leśny ,,Pazurek".

Meandry Koziego Brodu

032Długość trasy: 5 km
Czas jazdy: samochód - 10 minut, rower - 20 minut

Rzeka Kozi Bród ma swe źródło pomiędzy Myślachowicami i Płokami 50°11′15,63″N 19°30′21,79″E. Jest jednym z dopływów Białej Przemszy. Początkowy odcinek rzeczki przebiega meandrami pośród pięknego lasu. Miejsce to jest bardzo urokliwe i ,,niezadeptane". Osoby preferujące niespieszny wypoczynek na pewno docenią walory tego miejsca. Woda jest tu pierwszej klasy czystości a dno rzeczki piaszczyste. Najlepiej dotrzeć tam pieszo bądź na rowerze. Miłośnicy przyrody odnajdą tu wiele ciekawych okazów fauny i flory, zaś pasjonaci historii wiele pozostałości budowli hydrotechnicznych w pobliskim lesie:). Trzy kilometry dalej, w sąsiedztwie elektrowni znajduje się pięknie utrzymany ośrodek rekreacyjny Kozi Bród o którym piszemy poniżej w zakładce ,,Wypoczynek nad wodą".

Czytaj więcej: Meandry Koziego Brodu