Psary - gmina Trzebinia

Domek Cioci

04psaryW Psarach przy ulicy Modrzewiowej 3, znajduje się prawie stuletni domek, zwany potocznie Domkiem Cioci. Przed laty stanowił on własność pani Józefy Palki, obecnie - Doroty Szydłowskiej. Przez jakiś czas stał niezamieszkany i niszczał. W 2010 roku postanowiliśmy go gruntownie odnowić. Chcieliśmy, by domek spełniał nie tylko funkcje użytkowe, ale również był świadectwem, zapomnianych już dzisiaj, lat 50-60. XX wieku. Fajnie jest odwiedzić ten swoisty ,,wehikuł czasu".

Czytaj więcej...

Domek Cioci dla dzieci

Od listopada 2012 Domek Cioci zyskał nową atrakcję dla swych najmłodszych gości. W zrekonstruowanej oborze dzieci mogą zobaczyć figury zwierząt gospodarskich w skali 1:1 oraz wystawę dawnych sprzętów gospodarczych w orginalnie zaaranżowanej scenerii. Niezmienną atrakcją jest piwnica, w której zrekonstruowaliśmy fragment kopalni z figurą górnika i górniczymi pamiątkami. W miesiącach ciepłych organizujemy dla najmłodszych warsztaty, pikniki, ogniska, koncerty i inne ciekawe imprezy. Można również, o ile nie ma w nim gości, zwiedzić sam domek i jego atrakcje. Zapytania prosimy kierować pod nr telefonu 695 48 11 33 lub maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Zapraszamy serdecznie!

Czytaj więcej...

Domek Cioci w mediach

jurkiewicz1Domek Cioci w Psarach jest miejscem jest niezwykłym. Poza funkcją ,,klimatycznego miejsca noclegowego" dla odwiedzających naszą miejscowość turystów, pełni funkcję miniskansenu i małego wiejskiego centrum kultury. Z tej okazji Domek opisują różne media, nie tylko lokalne. Tutaj zamieszczamy artykuły, materiały dźwiekowe i filmowe związane z Domkiem Cioci .

Czytaj więcej...

Historia Domku Cioci

Domek Cioci Cioci powstał na początku XX wieku i jest jednym z najstarszych do dziś zachowanych domów w Psarach. Początkowo nosił numer 112, co oznacza, że był ponad setnym domem wybudowanym w wiosce. Domek jest niewielki, zbudowany z bali drewnianych łączonych sposobem tradycyjnym. Do dziś taką technikę budowy stosują górale. Początkowo składał się z jednej izby, kuchni oraz murowanego z kamienia pomieszczenia na zwierzęta z "wygódką" dla domowników. Pod domem znajduje się niewielka, ale dość głęboka piwnica o stałej temperaturze w granicach 5-10 stopni Celcjusza.

Czytaj więcej...

Nowy eksponat w Domku Cioci

001Domek Cioci w Psarach wzbogacił się o nowy eksponat. Stara skrzynia wianna jest darem od pani Renaty Szczurek, której pięknie zań dziękujemy! Stuletnia skrzynia wianna wyprodukowana prawdopodobnie we Skawinie, była mocno pokiereszowana przez czas i ... korniki. Miała sporo ubytków w drewnie i nie  była malowana, więc postanowiliśmy ją pomalować w stare wzory najbardziej popularne w naszym regionie. Wzorowaliśmy się na zachodniomałopolskiej skrzyni wiannej, która znajduje się w muzeum w ... Sandomierzu. O wieku skrzyni świadczy to, że sporządzona ona była starą techniką ,,na zrąb" przy użyciu zaledwie czterech gwoździ podtrzymujacych zamek, a wykonanych ręcznie przez dawnego kowala. Renowacja skrzyni, którą wykonał Tomasz Piszczek, kosztowała kilkadziesiąt godzin pracy i obejmowała min. odkorniczanie, impregnację, częściowe uzupełnianie ubytków drewna, renowację zamka i wykonanie nowej powłoki malarskiej. Efekt można zobaczyć na zdjęciach z prac przy renowacji skrzyni, które zamieszczamy poniżej.

Czytaj więcej...