Psary - gmina Trzebinia

Izba regionalna w Myślachowicach

1Długość trasy: 5 km
Czas jazdy: samochód – 5 minut, rower – 10 minut

9 maja 2016 roku w Domu Kultury w Myślachowicach została uroczyście otwarta izba tradycji-  miejsce niezwykle grupujące pamiątki przeszłości godne odwiedzenia nie tylko przez mieszkańców tego sołectwa. To szczególne miejsce powstało dzięki zaangażowaniu sołtysa Myślachowic Jacka Wocha oraz pasji lokalnych miłośników historii oraz eksponatom ofiarowanym przez mieszkańców sołectwa. Przedsięwzięcie finansował fundusz sołecki wsi oraz  Fundacja Wspomagania Wsi.

Czytaj więcej: Izba regionalna w Myślachowicach

Paryż

Długość trasy: 6 km

0001Czas jazdy: samochód 10 minut, rower 30 minut

Atrakcja z gatunku romantycznego będzie wizyta w przysiółku Paryż najdujacym się nieopodal Psar. Do tej wycieczki nie trzeba paszportu. W Paryżu znajduje sie słup telefonii komórkowej zwany ,,wieżą eiffla" oraz ciekawy wapienny głaz narzutowy. Paryż nieopodal Psar jest na ustach wszystkich raz do roku podczas Dni Krzeszowic- stąd rusza rajd starych samochodów Paryż- Dakar (meta na Pustyni Błędowskiej).

Czytaj więcej: Paryż

Sławków - tunel techniczny

002Długość trasy: 18 km
Czas jazdy: samochód – 30 minut, rower – 1 godzina 50 minut

Mało znany czysty i suchy tunel długości 170 metrów zbudowany w latach 70 XX wieku w ramach inwestycji Huty Katowice. Miał umożliwiać okolicznym rolnikom dojazd do pól. Obiekt ogólnodostępny, odważni mogą przejechać samochodem (bardzo wąsko, w tunelu nie można otworzyć drzwi auta).Wstep wolny. GPS N 50*18*53,8** E 19*23*32*2**

Czytaj więcej: Sławków - tunel techniczny

Skrzatolandia- nowe miejsce dla dzieci w naszej gminie!

003

Długość trasy: 11 km
Czas jazdy: samochód – 17 minut, rower – 35 minut

Na mapie atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, mam nadzieję że nie tylko z naszej gminy, zagościła Skrzatolandia z Bolęcina otwarta w przeddzień Dnia Dziecka. Park linowy z kładkami, zjeżdżalniami ukryty pośród pięknych drzew nieopodal akwenu Gliniak w Bolęcinie daje dzieciom możliwość aktywnego spędzania czasu w otoczeniu pięknej przyrody i na świeżym powietrzu. Bolęcińska Skrzatolandia jest kolejną cenną inicjatywą mającą na celu, poza aspektem biznesowym, pozytywną promocję naszego regionu jako miejsca pracy, wypoczynku i zabawy. Dla tych, którzy tego nie wiedzą, Trzebinia jest jedną z najbardziej zalesionych gmin w Polsce ! Ponad 42 procent jej powierzchni stanowią piękne lasy!

Czytaj więcej: Skrzatolandia- nowe miejsce dla dzieci w naszej gminie!

Kurhan w Karniowicach

1Długość trasy: 3km

Czas jazdy: samochód 5 minut, rower 15 minut.

Kurhan w Karniowicach jest jedynym tego typu obiektem w Europie. Nowoczesny ośrodek, wybudowany z inicjatywy proboszcza ks. Stanisława Fijałka, jst budowla w kształcie kopuły liczacej 16 metrów wysokości i 26 metrów średnicy o kostrukcji żelbetonowej przykrytej ziemią na której rośnie trawa. Na szczycie kurhanu stoi metalowy krzyż rurowy który spełnia w nim funkcje wentylacyjne. Wewnątrz kurhanu znajduje się kaplica o powierzchni 200 metrów kwadratowych, a na dwóch poziomach przygotowano miejsca wiecznego spoczynku dla około 2500 zmarłych. Szczyt kopuły kurhanu zdobi okno witrażowe o kształcie gwiazdy.

Czytaj więcej: Kurhan w Karniowicach