Psary - gmina Trzebinia

Wapiennik nieopodal Olkusza

IMG 6582Długość trasy: 21 km
Czas jazdy: samochód – 25 minut, rower – 1 godzina 15 minut

Niedaleko Olkusza, tuż przy drodze wojewódzkiej 791 po prawej stronie jadąc w kierunku miejscowości Klucze znajduje sie zapomniany zabytek techniki. Z drogi widać go najlepiej zimą, w innych porach roku zasłaniaja go drzewa.  Nie jest on również zaznaczony na mapach ale jest zazanaczony na nich znadujący się przy nim niewielki, nieczynny dziś  kamieniołom. Wapiennik bo o nim mowa (także: piec wapienniczy lub piec wapienny) to piec szybowy, przeznaczony do wypalania skał wapiennych, w celu uzyskania z nich wapna palonego. Na terenie Małopolski nazywało się taką nazwą  oprócz samych pieców również istniejące kamieniołomy wapienia.

Czytaj więcej: Wapiennik nieopodal Olkusza

Brama Zwierzyniecka w Tenczynku

1Długość trasy: 13.4 km.

Czas jazdy: samochód 18 minut, rower 45 minut

Brama Zwierzyniecka – piekny zabytek w stylu neogotyckim z 2 poł. XIX wieku, w gminie Krzeszowice znajdujący w pobliskim Psarom Tenczynku. Jest to brama wjazdowa do Zwierzyńca Potockich (lasu łownego) włascicieli również Psar znajdującego się w Lesie Zwierzyniec należącego do zamku Tenczyn , ostatnia z czterech bram która do dzisiejszych czasów przetrwała. Znajduje się na skraju lasu pomiędzy willą Eliza a leśniczówką Tenczynek Nadleśnictwa Krzeszowice, w Rzeczkach – najbardziej na wschód wysuniętej części Tenczynka, przy drodze powiatowej 2121K do kamieniołomu Niedźwiedzia Góra i dawnej Kopalni Krystyna. Ma ona charakter ozdobny (obecnie bez skrzydeł bramy), po obu stronach drogi stoją wysokie ceglane wieże z figurami jeleni, sokołów, dzików i chartów.

Czytaj więcej: Brama Zwierzyniecka w Tenczynku

Ruiny Prochowni w Ogrodzieńcu

01Długość trasy: 46 km

Czas jazdy: samochód – 35 minut, rower – 2 godziny 30 minut

Ogrodzieniec to nie tylko monumentalne ruiny zamku, chyba najbardziej rozpoznawalnego na całej Jurze Krakowsko Częstochowskiej ale również wiele innych ciekawych i wartych obejrzenia miejsc wśród nich pomnik upamiętniający śmierć psarzanina Stanisława Feliksiaka zabitego w tym miejscu przez Niemców 2 maja 1944. O tym poczytać mogą państwo w zakładce ,,Trochę Historii". My jednak opiszemy tutaj tajemnicze ruiny prochowni bardzo mało znanej a zajmującej spory fragment tamtejszego lasu. To miejsce nieoczywiste dla wybranych łączące w sobie możliwość jednoczesnego obcowania z historią i przyrodą dla tych którzy juz zwiedzili zamek a chcieliby jeszcze obejrzeć coś ciekawego bez tych tłumów które są tam stale obecne. W letnich miesiącach można pozbierać tam grzyby i borówki. Mapa przedstawiona przez nas na spodzie pomoże dotrzeć w to ciekawe miejsce. Zapraszamy!

Czytaj więcej: Ruiny Prochowni w Ogrodzieńcu

Strażnica i most kolejowy w Okleśnej

02Długość trasy: 18 km
Czas jazdy: samochód – 25 minut, rower – 1 godzina 10 minut

Strażnica kolejowa i zabytkowy most w Okleśnej to historyczne miejsce, obok którego wielu z nas przejeżdża nawet nie wiedząc że mija relikty CK architektury militarnej z przełomu XIX i XX wieku (rok budowy strażnicy 1905, rok budowy linii kolejowej Trzebinia- Spytkowice- Wadowice- Skawce 1899). Okleśna leży w pobliskiej gminie Alwernia. Tuż przy moście na Wiśle, znajduje się strażnica kolejowa wybudowana w roku 1905. Strażnica miała chronić linię kolejową Trzebinia- Wadowice na odcinku rzeki Wisły. Austriacka armia, przygotowująca się do przyszłej wojny z Rosją, wybudowała ten obiekt by strzec tego właśnie newralgicznego ze strategicznego punktu widzenia miejsca szlaku kolejowego. W dwukondygnacyjnej strażnicy wyróżniamy ruinę przypominającej zamek wieży, fajnie zachowany mur oporowy, oraz co jest dziś rzadkością (złomiarze) zachowane otwory okienne ze stalowymi ramami. Szkoda, że ten zabytek sztuki inżynieryjnej i wojennej przełomu XIX/XX wieku popada w coraz większą ruinę. Za kilka lat może nie być po nim śladu..

Czytaj więcej: Strażnica i most kolejowy w Okleśnej

Grodzisko na Bartlowej Górze w Krzeszowicach

1Długość trasy: 14 km
Czas jazdy: samochód – 17 minut, rower – 45 minut
Bartlowa Góra- tak nazywa się zalesione wzgórze w lesie Bartlówka o wysokości 332 m n.p.m., na Wyżynie Olkuskiej. Znajduje się pomiędzy miejscowościami Krzeszowice (przy południowo-zachodniej części osiedla Czatkowice) i Czerna w widłach potoków Krzeszówka w Dolinie Krzeszówki i Miękinia w Dolinie Miękini. Bartlowa Góra wraz z znajdującym się na jej szczycie grodziskiem wchodzi w skład obszaru Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Na szczycie wzniesienia znajduje się punkt widokowy z którego podziwiać można panoramę Krzeszowic, zamku w Tenczynku, Beskidów a przy dobrej pogodzie Tatr. Na południe zbocza Bartlowej Góry opadają do Rowu Krzeszowickiego, na północny zachód od Bartlowej Góry ciągnie się Dolina Miękini. Północna część łączy się z wzgórzem Lipiniówka. Na szczycie Bartlowej Góry znajdują się tajemnicze pozostałości mało znanego grodziska z VIII-IX w. Grodzisko to powstało w analogicznym czasie kiedy powstawały krakowskie kopce Krakusa i Wandy. Grodzisko to uległo potem zniszczeniu, ale jak twierdzą niektórzy w XVII w. podczas "potopu szwedzkiego" było powtórnie wykorzystywane przez Szwedów, którzy dokonali jego ufortyfikowania. Założyli na terenie grodziska warowny obóz i wykonali potrójne obwałowania wokół niego, oraz drogę z Krzeszowic do Nowej Góry. Do tej pory droga ta nazywana jest "Szwedzką Drogą". Obwałowania grodziska do naszych czasów zachowały się bardzo dobrze. Watro odwiedzić to ustronne miejsce gdzie zatrzymał się czas..

Czytaj więcej: Grodzisko na Bartlowej Górze w Krzeszowicach