Psary - gmina Trzebinia

Browar w Tenczynku

DSCN5601Długość trasy: 12 km
Czas jazdy: samochód – 15 minut, rower – 50 minut

 

Uroczyste otwarcie browaru w Tenczynku odbyło się 19 czerwca 2015 niespełna rok po nabyciu zrujnowanego zakładu przez grupę Browary Regionalne Jakubiak. My zapraszamy na wirtualną wycieczkę po tenczyńskim browarze oprowadzani przez jego dyrektora Piotra Dusza. W chwili obecnej jest to jedyny średni browar od 25 lat odbudowany ze zgliszcz i wyposażony w nowy sprzęt w naszym kraju! A teraz trochę historii. Pierwszy tenczyński zamek, a wraz z nim zapewne i browar, powstał około roku 1317, pierwsza pisemna wzmianka o naszym browarze pochodzi z roku 1553, kiedy to dwaj krewniacy Andrzej i Stanisław kasztelan lwowski Tęczyńscy podzielili się między sobą po połowie zamkiem oraz dobrami, a Stanisławowi przypadł udział w folwarku i browarze słodowym. Rozkwit Browaru Tenczynek przypada na lata 1847- 54, gdy jego ówczesny właściciel hrabia Adam Potocki tworzy jeden z najnowocześniejszych browarów w Małopolsce. Wtedy w Tenczynku uwarzono min. pierwsze w Polsce piwo typu porter przez Juliana Pagaczewskiego. Piwo produkowano w nim do II wojny światowej. W 1945 browar został podpalony i nie został po wojnie odbudowany. Ciekawostką jest tu fakt, że po zdobyciu przez Armię Czerwoną jej sołdaci obficie zaopatrzeni tenczyńskimi flaszami atakowali w kierunku na Trzebinię ponosząc ciężkie straty, również z powodu ,,nadużycia”.

Po wojnie ocalałe budynki browarne przejęła spółdzielnia i pod nazwą Tenczynek produkowała zarówno przetwory warzywne jak i tanie wina. Po jej upadku budynki stały i niszczały, aż kupił je i zaczął remontować pan Jakubiak. W ciągu roku od zakupu możemy się cieszyć dwoma gatunkami tenczyńskiego piwa- marcowym i lagerem. Oba gatunki dolnej fermentacji są warzone tradycyjnymi metodami, nieutrwalane z trzydziestodniowym terminem przydatności do spożycia. Budynki browaru cały czas są odnawiane po dziesięcioleciach zaniedbań. Same piwnice liczą około 12000 metrów kwadratowych przy grubości ścian od 0.8 do 2.6 metra. Gotowe piwo w leżakowni w temperaturze 2 stopni poddaje się procesowi dojrzewania  przez okres 3 do 6 tygodni. Pojemność kadzi fermentacyjnej to około 180 hektolitrów. Na obecną chwilę w browarze pracuje 12 pracowników, docelowo ma ich być więcej. Browar można zwiedzać w grupach około 20 osobowych, jednak wcześniej należy się dowiedzieć o terminy pod nr telefonu 12 2579166 (na dzień dzisiejszy o ewentualnych terminach można się dowiedzieć z facebookowego profilu ,,Browar Tenczynek”, na którym można również śledzić postępy rewitalizacji browaru). W przyszłości przy browarze ma powstać muzeum, planowane są również eksperymentalne ,,średniowieczne” warki piwa. Bardzo intrygująco brzmi wiadomość, że w browarze będzie się również produkować whisky (beczki już są)! Zarówno dyrektor jak i pracownicy są wielkimi fascynatami browarnictwa i autentycznie kochają to co robią. Wycieczki oprowadzane są bardzo profesjonalnie, można obejrzeć każdy etap warzenia piwa, dowiedzieć się o tym wielu ciekawych rzeczy, zaś na koniec czeka degustacja świeżego piwa tenczyńskiego prosto z beczki . Można również zaopatrzyć się w pamiątki takie jak: koszulki, kufle  czy etykiety z tenczyńskiego piwa. Zwiedzanie browaru to kolejna wielka atrakcja turystyczna w naszym regionie!


Nasz artykuł sprzed kilku lat..

Istnienie browaru w Tenczynku poświadczone jest w źródłach już XVII wieku. Był on częścią folwarku. W 1857 hr. Potocki poczynił w okolicy inwestycje i wybudował obszerny nowy browar. Dla jego potrzeb okoliczne pola obsadzono chmielem. W 1945 roku wycofujący się z Polski Niemcy wysadzili część linii browarniczej. Po II wojnie światowej, nowe władze browar znacjonalizowały i przebranżowiły na zakład przetwórstwa warzywno–owocowego. W roku 2015 nowi właściciele planują w nim uruchomienie produkcji legendarnego piwa ,,Tenczyńskiego".