Psary - gmina Trzebinia

Tranzyt Merkurego- 9.5.2016 w Psarach

1Pomimo niesprzyjającego początku pięknie udały się wspólne obserwacje tranzytu Merkurego na obwodnicy Psar. W sumie kilkadziesiąt osób przez kilka godzin odwiedziło zakątek, gdzie Lucjan Niewiedział i Tomasz Piszczek rozstawili swoje teleskopy. Jak zwykle dopisali goście z Chrzanowa- pasjonaci astronomii: Grzegorz, Adam i Justyna, którym serdecznie dziękujemy za przybycie z największym teleskopem, przez który bardzo fajnie widać było najmniejszą i najbliższą Słońcu planetę Układu Słonecznego. Merkury powoli przemieszczał się na tle jego tarczy. Było ciekawie i wesoło także z tego powodu, że część gości przybyła na obserwację w towarzystwie groźnych, gumowych gadówJ Następny tranzyt Merkurego odbędzie się w listopadzie 2019 roku, a majowy taki jak dziś, z szansą na słoneczna pogodę, w 2049 roku. Kto więc nie obejrzał z nami tranzytu- fascynującego spektaklu przyrody niech żałuje. My zapraszamy do wspólnego oglądania ciekawych astronomicznych wydarzeń w przyszłości.

Czytaj więcej...

Triplet Lwa (i nie tylko) na zdjęciach Lucjana Niewiedziała

lucjan11Owoc wczorajszej pogodnej nocy (16 marzec 2016)... Grupa galaktyk Messier 66 zwana również Tripletem Lwa w której skład wchodzą M65, M66 oraz NGC3628. Znajdują się one w konstelacji Lwa w odległości 35 mln lat świetlnych od ziemi. 50x300s Luminacji, ST-2000XM, TS APO 80/480, AZ-EQ5. Jak widać na tej i innych fotografiach Lucjana które można ogladać w zakładce ,,Lucjan Niewiedział Astrofoto i.." Psary są bardzo blisko gwiazd!

Czytaj więcej...

Mgławica M 42 na zdjęciu Lucjana

m42Wielka Mgławica w Orionie czyli M42. Najbliższa nam "gwiezdna porodówka" gdzie ciągle zachodzą procesy gwiazdotwórcze. Oddalona od ziemi o około 1350 lat świetlnych. Łączny czas ekspozycji 4h 15min. TS APO 80/480, SBIG ST-2000XCM, AZ-EQ5 Mgławica M 42 w Wikipedii poniżej.

Czytaj więcej...

Pierwsza noworoczna psarska astrofotografia

konskylebFotografia wykonana w noc sylwestrową przez Lucjana Niewiedziała z Psar przedstawia NGC2024 czyli Mgławicę Płomień oraz IC434 Mgławicę Koński Łeb. Najjaśniejsza gwiazda to Alnitak znajdująca się po lewej stronie w "pasie" gwiazdozbioru Oriona. Zdjęcie to 18x600s w pierwszą noc ( 31 grudzień na 1 styczeń) 2016 roku.W sumie powstanie tej fotografii zabrało 3 godziny  ekspozycji ale efekt jest zachwycający. Gratulujemy! (TP)

 

Plejady i nie tylko na zdjęciach Lucjana

lucjan3Ozdoba jesienno-zimowego nieba... Plejady. Niestety nie w komplecie. Zabrakło w kadrze Plejone i Atlas. Moje pierwsze poważniejsze zdjęcie astrofoto.. Plejady (w katalogu Messiera M45 lub Messier 45; inne nazwy: Baby, Kurczęta, Kokoszki, Siedem Sióstr, Kościół Masoński) – najbardziej znana gromada otwarta na niebie. Swoją popularność zawdzięczają głównie temu, że można je swobodnie podziwiać nawet nieuzbrojonym okiem. Gromada ta znajduje się w gwiazdozbiorze Byka i jest odległa od nas o około 444 lata świetlne (136 parseków). Ta młoda gromada – mająca około 100 mln lat – jest otoczona piękną, niebieską mgławicą, która widoczna jest na zdjęciach wykonanych odpowiednią techniką.Takie zdjęcie wykonał ostatnio Lucjan Niewiedział z Psar.

Czytaj więcej...