Psary - gmina Trzebinia

Wino z psarskiej aronii

Wino to napój uzyskiwany poprzez fermentację soku z winogron. W Polsce ostatnio staje się coraz popularniejszy. Nasz kraj ma pewne, niewielkie tradycje w dziedzinie winiarstwa. Za czasów Bolesława Chrobrego uprawą winorośli zajmowali się zakonnicy. Spore winnice znajdowały się w okolicach Tarnowa, Krakowa, Gniezna i Poznania. Największą popularność trunek zyskał w czasach Monarchii Jagiellonów. Był on nawet w niewielkich ilościach eksportowany za granicę. Niestety w skutek zmian klimatycznych, zniszczeń wojennych i konkurencji z Europy polskie winnice niemal zupełnie przestały istnieć. Dziś na nowo się odradzają. Coraz więcej powstaje ich w okolicach Zielonej Góry, na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Najbliższa nam większa winnica powstała przy klasztorze oo. Kamedułów na krakowskich Bielanach. Czym innym są natomiast wina owocowe.

Wytwarza się je na bazie owoców innych niż winogrona. W Polsce były niegdyś bardzo popularne, gdyż klimat nie pozwalał w pewnych miejscach na uprawę winorośli. Swymi początkami wina owocowe sięgają XIII wieku. Renoma polskich win owocowych była duża, eksportowano je do Stanów Zjednoczonych, Japonii i Anglii. Niestety w latach 70. XX wieku ich jakość mocno się pogorszyła. Pod  nazwą wina owocowego sprzedawano najczęściej mieszankę wysokoprocentowego alkoholu z sokiem owocowym. Dziś wino owocowe często źle się kojarzy. Na szczęście można już dzisiaj znaleźć na rynku wysokogatunkowe wina owocowe.Popularne przed laty, a dziś znów wracające do łask było samodzielne produkowanie wina. 

Uprawa aronii czarnej stała się popularna w Polsce w ostatnich dwudziestu latach. Owoc ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Co prawda na surowo nie nadaje się zbytnio do jedzenia, ale po przetworzeniu daje wspaniałe efekty smakowe. Uzyskany z niej sok ma piękna ciemną barwę. Aronia jest doskonałym materiałem na wino.