Psary - gmina Trzebinia

Pszczelarze

pszczelarze1

Trzebińskie Koło Pszczelarzy od maja zamieszcza informacje dotyczące spraw związkowych oraz ciekawe artykuły na temat pszczelarstwa na własnej stronie www, do odwiedzenia której zachęcamy wszystkich sympatyków pszczelarstwa. Członkowie koła od 1982 r. zajmują się propagowaniem pszczelarstwa i roli pszczół w życiu społeczeństwa, chętnie dzieląc się wiedzą w czasie przeprowadzanych szkoleń. Na otwartej w tym roku stronie internetowej przekazują bieżące wiadomości z działaności pszczelarzy w gminie Trzebinia oraz artykuły związane z tematyką pszczelarstwa. W związku z tworzeniem nowego działu “NASZE PASIEKI” zapraszają wszystkich chętnych do podzielenia się swoim doświadczeniem i zaprezentowaniem własnych pasiek w formie opisu, zdjęć oraz krótkich filmów.(RS)


Zachęcamy do dowiedzenia strony, znajdującej się pod adresem http://pszczelarze.gminatrzebinia.pl

Kanał filmowy pszczelarzy na You Tube - kliknij

Prezes- Stanisław Gągolski

pszczel2

Wywiad z Panem Stanisławem Gągolskim

Pytają: Piotr Matan, Tomasz Piszczek

Piotr Matan, Tomasz Piszczek – Co skłoniło pana do zajęcia się pszczelarstwem?
Stanisław Gągolski - Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy koło w Trzebini - To był przypadek. Ojciec znalazł się w szpitalu i ktoś musiał się tym wszystkim zająć.
Od dawna mieliście pasieki?
Ojciec założył pasieki jeszcze przed II wojną światową, ale w styczniu 1945 roku zostały zniszczone. Przechodziła wtedy przez Ostrą Górę Armia Czerwona i jej żołnierze uszkodzili wszystkie ule. Szukali miodu, a tam były tylko pszczele zapasy na zimę. Potem trzeba było zaczynać od nowa. Ja sam zaś na poważnie pszczelarstwem zajmuje się od 1960 roku.

Lokalne koło pszczelarskie działa bardzo prężnie. Może przybliżyłby Pan nieco jego działalność.
Koło powstało w 1982 roku. Swym zasięgiem obejmuje wszystkie miejscowości gminy Trzebinia. Koło Pszczelarzy w Trzebini należy do Śląskiego Związku Pszczelarzy. Działamy również w ramach Rady Bartnictwa zrzeszających lokalne koła powiatu chrzanowskiego. W sumie w kole zrzeszonych jest 76 członków, w tym 6 Psarzan Najmłodszy pszczelarz ma 14 lat, najstarszy 84 lata. W hodowli mamy 1100 rodzin pszczelich. Prowadzimy liczne szkolenia kwalifikacyjne, wystawy, akcje i pogadanki.
Podobno wielkim zainteresowaniem cieszyły się wasze prelekcje dla dzieci?
Ich tematem była „Rola pszczół w ochronie środowiska”. Odwiedziliśmy w sumie 8 szkół (5 podstawówek i 3 gimnazja). W zajęciach wzięło udział 590 osób. Największym hitem podczas wystąpień były pokazy żywych pszczół i oczywiście degustacja miodu.
To może powiedzmy teraz coś o samym miodzie. Czym różnią się miody swojskie od tych kupowanych w supermarketach?
Nasze wyroby są całkowicie ekologiczne i bez żadnych dodatków. Te sprzedawane w wielkich sklepach, zwłaszcza pochodzące z Chin, są przetwarzane. Aby nie krystalizowały się, podgrzewa się je i dodaje sztuczne składniki. Należy pamiętać, że proces krystalizacji miodu jest rzeczą naturalną. Nie umniejsza on wartości wyrobu.
Dziś często słyszy się w mediach o pszczelich chorobach. Padają całe rodziny, a pszczoły gubią drogę do ula. Czym to jest spowodowane?
Różne są tego przyczyny, m. in. pasożyty, roślinność modyfikowana genetycznie, a nawet mówi się o złym wpływie telefonii komórkowej. W tym momencie największym zagrożeniem dla pszczół jest właśnie pasożyt, niewielki pajęczak varroa destructor. Powoduje on poważne spustoszenia w ulu, zabija pszczoły, przechodzi na larwy, zaraża wirusami. Skutkiem działań pasożyta może być gnicie ula czy też rodzenie się upośledzonych pszczół, bez skrzydeł lub odnóży.
Jak pszczelarze radzą sobie z tymi problemami?
Po pierwsze wspomagamy pszczele rodziny w odnawianiu ich gniazd, poprzez wymianę węzy. Staramy się zachować jak najwyższą jakość higieny w pasiece, sterylizując narzędzia pracy, aby nie przenieść tam pasożytów. Odbudowujemy też przetrzebione rodziny pszczele. Koszt takiej nowej rodziny wraz z ulem to koło 1500 złotych. Wspomagamy też owady obsiewając pola roślinami miododajnymi. W tym roku zagospodarowaliśmy 20 ha nieużytków.
Wiemy, że pszczelarze często wystawiają swoje wyroby. Na koniec niech nam Pan powie, gdzie i kiedy będzie można was spotkać?
W najbliższą sobotę wyjeżdżamy do Sądeckiego Bartnika. 8 VIII będziemy obecni na Święcie Miodu w Wygiełzowie. 17 sierpnia jedziemy do Lwowa, odwiedzić polskiego księdza, który opiekuje się nie tylko parafianami, ale również 250 ulami. 28 sierpnia jesteśmy na dożynkach gminnych, a 17 września w Bałtowie na Ogólnopolskich Dniach Pszczelarzy. 7 grudnia, na Świętego Ambrożego, będziemy we wspólnym gronie podsumowywać cały rok działalności.
Dziękujemy za rozmowę.

Najlepszy miód do nabycia tylko u psarskich pszczelarzy! Polecamy!

Stanisław Gągolski,  ul. Modrzewiowa 5  32-545 Psary

Jan Niewiedział, ul. Modrzewiiowa 12  32-545 Psary tel. 502 576 906


pszczel3

Dożynki Powiatowe- Płaza 4.09.2011

pszczel4

Dożynki gminne - Karniowice 2011

pszczel5

Święto Miodu - Wygiełzów 2011

pszczel6

Dni Trzebini - 25.06.2011

pszczel7

Na dożynkach w Młoszowej 2010

pszczel8

Święty Ambroży - patron pszczelarzy

pszczel9

Nasi pszczelarze polecają "Kuchnię miodową", a w niej ciekawe przepisy.

Oto jeden z nich:

Pałki z kurczaka w miodowym cieście

6 pałek kurczaka
3 jajka
1 łyżka miodu
1 szklanka mąki
2 łyżeczki suszonej bazylii
1 łyżeczka suszonego tymianku
2-3 łyżki mleka
sól i pieprz
olej do głębokiego smażenia
Sposób przyrządzenia:
W misce wymieszać jajka z mąką, miodem, bazylią i tymiankiem. Ciasto powinno mieć konsystencję jak na racuchy. Pałki kurczaka posolić i posypać pieprzem. Rozgrzać olej. Zanurzać pałki w cieście i wrzucać na gorący tłuszcz. Smażyć, aż staną się lekko złociste. Wyjąć i osuszyć na papierowym ręczniku. Jeszcze raz włożyć do rozgrzanego oleju i smażyć 3 minuty, skórka będzie bardziej chrupiąca. Powtórnie odsączyć.
Życzymy smacznego!

W Psarach powstaje trutowisko

1"Trutowiska, to miejsca, w których matki są unasieniane przez trutnie z wybranej rasy pszczół. Są one zlokalizowane na terenach wiejskich,  gdzie w promieniu 4 km występuje jedna linia trutni  (pnie ojcowskie). Tworzenie i utrzymywanie trutowisk umożliwia kontrolowane parowanie się matek pszczelich w celu zachowania czystości  rasy lub linii pszczoły miodnej. Minitrutowisko które jest położone w Psarach ma za zadanie hodowlę linii pszczoły miodnej zwanej „Karolinką”.  Na trutowisku będzie usytuowane 100 ulików „weselnych”, w których będą znajdować się  wyselekcjonowane matki. Trutowisko  należy do Koła Pszczelarzy w Trzebini ,które zrzesza 83 członków posiadających łącznie 1083 rodziny pszczele. Trutowiskiem będzie zajmować się sekcja hodowlana,  której członkami są mistrz pszczelarski Jan Niewiedział – kierownik trutowiska, mistrz pszczelarski Jacek  Chrząścik, pszczelarz  Tadeusz Wroński, pszczelarz  Kamil Krzeczkowski . Oficjalne otwarcie trutowiska planowane jest na 16 lipca 2016 roku.   "                                                    Kamil Krzeczkowski

Czytaj więcej...