Psary - gmina Trzebinia

Rady dla rodziców przyszłych przedszkolaków

1 września zbliża się wielkimi krokami. Tego dna mury psarskiego przedszkola po raz pierwszy przekroczą nowe maluchy dla których jak i ich rodziców jest to ważne wydarzenie i zarazem wyzwanie. . Z tej okazji zamieszczamy kilka pożytecznych wskazówk dla rodziców zamieszczonych na fanpageu Oddziały Przedszkolne w Psarach który serdecznie polecamy. (TP)

WIELKIMI KROKAMI NADCHODZI 1 WRZEŚNIA!! Oto kilka porad dla rodziców , którzy po raz pierwszy będą wysyłać swoje pociechy do przedszkola:
- Zadbaj o to , aby przedszkole nie kojarzyło się dziecku z pierwszym rozstaniem z rodzicami. Pozostaw je na kilka godzin z innymi dorosłymi (dziadkami, znajomymi) - w ten sposób maluch zacznie akceptować nową sytuację, upewni się, że zawsze ktoś po niego wróci.
- Wybierz się razem z dzieckiem na zkupy po przybory jakich będziue potrzebować. Bardzo ważne jest, aby dziecko maiło poczucie swojego udziału w zakupach, dlatego pozwól mu dokonywać wyborów.
- Dużo rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu, nastaw je pozytywnie do nowego miejsca. Warto opowiadać malcowi, jakie panują tam zasady, co go czeka. Nie oszukuj, gdyż maluch doskonale wyczuwa, a tym samym szybko traci zaufanie.
- Daj dziecku tyle czasu , ile będzie potrzebowało , aby przygotować się do nowych warunków. Radzenie sobie ze stresem adaptacyjnym jest sprawą indywidualną i u każdego może przebiegać inaczej ( od kilku dni do kilku miesięcy).Pamiętaj o tym, aby nie porównywać dziecka z rówieśnikami. Nie bagatelizuj także jego lęków i obaw przed przedszkolem, lecz wspieraj je w tym okresie.
- Zwróć uwagę na szybkie pożegnania. Warto mówić dziecku, że zawsze któś po nie przyjdzie (ty, babcia, dziadek). Zadbaj o to, aby osoba , która odprowadza dziecko do przedszkola była opanowana i w miarę stanowcza. Pamiętaj - nie okazuj dziecku własnych rozterek podczas rozstania, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.
- Stopniowo przyzwyczajaj dziecko do przedszkola. Jeżeli to możliwe, przez pierwsze dni odbieraj je wcześniej. Pamiętaj jednak , żeby nie obiecywać czegoś, czego nie jesteś w stanie spełnić. Zawsze dotrzymuj słowa - daje to poczucie bezpieczenstwa.
- Po powrocie z przedszkola zachęć dziecko do tego , aby opowiadało, co się działo tego dnia, co mu się podobało, a co nie. Powinno ono wiedzieć , że wszystko może powiedzieć rodzicom, oraz ,że zawsze może liczyć na ich pomoc. Jeśli malec nie chce opowiedać, nie zmuszaj go i nie zadawaj zbyt wieku pytań.
- Warto pozwolić dziecku zabrać ulubioną zabawkę. Takie rozwiązanie zwiększy poczucie bezpieczeństwa, a ulubiona maskotka z pewnością pomoże w trudnych chwilach.
- NIE WYRĘCZAJ DZIECKA. Zachęcaj je do samodzielnego ubierania się mycia rąk czy zjadania posiłków. Wspieraj w trudnych sytuacjach daj mu czas i okazuj cierpliwość. Dziecko , które jest samodzielne zawsze będzie się czuło pewniej i bezpieczniej w nowym miejscu.

Tekst i foto: Oddziały Przedszkolne w Psarach profil na Facebooku