Psary - gmina Trzebinia

Pan Mieczysław Kempka o Ostrej Górze

Pan Mieczysław Kempka psarski nestor, mieszkajacy obecnie w Warszawie, autor wraz z Janem Traczyńskim publikacji ,,Psary perła Ziemi Chrzanowskiej" podzielił się  z nami swymi interesującymi wspomnieniami dotyczącymi terenu Ostrej Góry sprzed kilkudziesięciu laty gdy jako młody chłopak wędrował tamtejszymi drogami w stronę Myślachowic i Trzebini. Oddajemy więc głos Panu Mieczysławowi: ,, Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł „Spacerkiem na Ostrą Górę”. Przypomniało mi się, że w roku szkolnym 1947/48 codziennie (oprócz niedziel) maszerowałem z Nowej Wsi do szkoły w Myślachowicach. Pamiętam jeden zimowy dzień, kiedy droga biegnąca do 1,5m poniżej ścieżki była całkowicie zasypana śniegiem tak, że stawiając krok nie było wiadomo czy się trafi na ścieżkę czy też na spadzisty brzeg drogi. W dawnych latach, jakieś 70 lat temu, ścieżki prowadziły tam gdzie intensywnie chodziło się pieszo po miedzach oraz tam gdzie woźnica szedł przy wozie konnym. Ścieżkami, na umiarkowanie równych odcinkach, można było jechać rowerem.

Z tego co pamiętam ze Starej Wsi na Ostrą Górę prowadziła ścieżka, a z Nowej Wsi droga koło Pałki. Z lewej strony drogi była ścieżka miejscami dużo wyżej nad poziomem drogi. Pod szczytem wzniesienia obie ścieżki łączyły się. Z drogi na Ostrą Górę, po prawej stronie, przy grzbiecie wzniesienia była widoczna ściana kamieniołomu i w pewnym okresie stał piec do wypalaniu wapna. Po lewej stronie, przed szczytem wzniesienia, tuż przy drodze było obfite źródło dające początek strumienia przecinającego drogę w Karniowicach. Na szczycie wzniesienia przy kapliczce drogi rozwidlały się, ta z lewej prowadziła do „Zbyszka”, a z prawej do Myślachowic. Na samej Ostrej Górze są ruiny domu mieszkalnego dla robotników (górników). Pewne fragmenty murów Owczarni mają podwójną grubość i były wykorzystywane do ogrzewania. Nie wiem jak dostarczano wodę, ale ten problem musiał być rozwiązany"..

Dziękujemy Panu Mieczysławowi Kempce za nadesłane wspomnienia, zapraszamy też do psarskiej Biblioteki Publicznej gdzie można wypożyczyć jego pracę ,,Psary perła Ziemi Chrzanowskiej". Zwracamy się również z ponowioną prośbą do naszych mieszkańców o przesyłanie skanów , fotografii i wspomnień dotyczacych naszej pięknej miejscowości. czas zaciera miejsca i wspomnienia a ludzie odchodzą. Może więc warto pozostawić coś najmłodszym pokoleniom które już zupełnie nie wiedzą jak wyglądały Psary przed kilkudziesięciu laty i jak żyli ich przodkowie.

Adres poczty elektronicznej pod który można wysyłać dokumenty: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Można też je przynieść do nas gdzie możemy je zeskanować w ciągu kilku minut.

Stowarzyszenie Nasze Psary

ul.Jana Pawła II 43 , 32-545 Psary

tel: 695 481 133