Psary - gmina Trzebinia

Karol Wojtyła w Psarach

W związku z kanonizacją błogosławionego Jana Pawła II chcemy przypomnieć jego wizytę w Psarach. Przyszły święty odwiedził Psary w 1973 jako ówczesny Metropolita Krakowski, Kardynał Wojtyła. Wizytacja kanonicza odbyła się w dniach 31 października – 1 listopada. Odprawił w tym czasie nabożeństwa, udzielił Sakramentu Bierzmowania, spotkał się Różami, ministrantami i mieszkańcami wsi. Odwiedził również kilku obłożnie chorych. Tak pobyt Karola Wojtyły opisał w kronice parafialnej ksiądz Prałat Stanisław Mszal:

Rok 1973. Najważniejszym wydarzeniem tego roku w dziejach tworzenia parafii w Psarach, była wizytacja kanonicza, którą przeprowadził ówczesny Metropolita Archidiecezji Krakowskiej, Kardynał Karol Wojtyła. Wizytacja rozpoczęła się 31 października o godzinie 16.00 – przywitanie Księdza Kardynała przed Kaplicą i Msza św., na którek Ksiądz Kardynał udzielił młodzieży Sakramentu Bierzmowania (około 200 osób), o 20.00 nabożeństwo Różańcowe i spotkanie z Różami (19 Róż).

Po tym spotkaniu, w mieszkaniu pani Marii Nowakowskiej, w którym mieszkałem, odbyło się spotkanie z zaproszonymi mężczyznami z Psar. Po zakończeniu spotkania Ksiądz Kardynał wraz ze swoim kapelanem Ks. Stanisławem Dziwiszem zostali na nocleg w tym domu. W uroczystość Wszystkich Świętych o godzinie 7.30 odprawiłem w Kaplicy Mszę św., a Ksiądz Kardynał wygłosił homilie. Po Mszy św., Ksiądz Kardynał każdej parze małżeńskiej udzielił specjalnego błogosławieństwa. O godzinie 10.00 Ksiądz Kardynał wraz z Księdzem Kapelanem odprawił Msze św. I przemówił do młodzieży, a na zakończenie spotkał się z ministrantami (ok. 40). Po tym spotkaniu ksiądz Kardynał odwiedził kilku obłożnie chorych parafian. Po skromnym posiłku pożegnaliśmy Ks. Kardynał przed Kaplicą (…)

Więcej o Janie Pawle II i jego kontaktach z Psarami można znaleźć w numerze 6 Między Nami z kwietnia 2011 roku.

Grafiki
niezlomni.com
powiat-chrznowski.pl

Tagi: Psary, Trzebinia, Domek Cioci, Stowarzyszenie Nasze Psary, Tomasz Piszczek