Psary - gmina Trzebinia

Dolina pięciu stawów w.. Pogorzycach

1Długość trasy: 19 km
Czas jazdy: samochód - 25 minut, rower - 1 godzina

Pogorzyce- Rzeczki jest kompleksem pięciu stawów kaskadowych położonych niedaleko dworu w centrum wsi. Bajeczne miejsce dla wędkarzy i osób poszukujących oazy ciszy i spokoju. Dla kogoś kogo niespodziewanie przeniosło by się w to miejsce- silne skojarzenie z górami oddalonymi od Pogorzyc o kilkadziesiąt kilometrów jest gwarantowane. Dolina pięciu stawów wędkarskich w Pogorzycach powstała w roku 2012 z inicjatywy Pogorzyckiego Towarzystwa Wędkarskiego na bazie nieistniejącego już wtedy stawu należącego do Krokowskich- ostatnich dziedziców Pogorzyckiego dworu dla którego był to zbiornik zaopatrujący go w wodę. Staw powstał w końcu XIX wieku i był wykorzystywany do lat 70 XX wieku. Wędkarze społecznie przy pomocy Powiatu Chrzanowskiego rozbudowali kompleks do obecnej formy pięciu stawów w których łowią min. pstrągi, karpie, liny czy szczupaki. Wokół zbiorników teren jest wspaniale zagospodarowany ławeczkami, alejkami, jest tu również mała altana z miejscem na grilla i ognisko. Miejsce jest ogólnie dostępne i ci którzy lubią przyrodę i aktywny wypoczynek koniecznie powinni go odwiedzić. By odwiedzić dolinę pięciu stawów nie trzeba wybierać się w Tatry- równie piękną mamy na naszej ziemi w Pogorzycach nieopodal Płazy. (TP)

Czytaj więcej: Dolina pięciu stawów w.. Pogorzycach

Kajakiem wzdłuż Sztoły

buk1Długość trasy: 15 km
Czas jazdy: samochód - 25 minut, rower - 1 godzina 10 minut

Spływ kajakowy to nowa oferta rekreacyjna  Bukowna  do wszystkich osób odwiedzających oraz mieszkańców. Odbywa się on na odcinku rzeki Sztoły od zalewu „Leśny Dwór” do mostku przy ul. Borowskiej. Miejscami silny nurt rzeki, naturalne przeszkody oraz meandry sprawiają, że spływ Sztołą jest ciekawym i emocjonującym przeżyciem. Wytyczony odcinek rzeki można pokonać w 1,5 godziny. Na potrzeby uczestników spływu zakupiono 5 dwuosobowych kajaków, wiosła, kapoki oraz osprzęt do transportu i ich przechowywania. Wykonano również dwie przystanie kajakowe na początku i końcu spływu, gdzie będzie można bezpiecznie wodować sprzęt pływający. Na każdej z przystani umieszczony jest regulamin spływu oraz niezbędne elementy małej architektury m.in. ławki, kosze na śmieci i toalety, które zapewnią komfort uczestnikom spływu.

Czytaj więcej: Kajakiem wzdłuż Sztoły

Basen letni w Olkuszu

img 6583

Długość trasy: 17 km
Czas jazdy: samochód - 20 minut, rower - 50 minut

Znajduje się tam kompleks wodny z basenem o wymiarach 50x20, pięć brodzików, sztuczna rzeka oraz zjeżdżalnia. Można również pograć w siatkówkę i koszykówkę na pobliskich boiskach. Dzieci mogą pobawić się na placu zabaw. Jest to jeden z najnowocześniejszych kompleksów w Polsce. Wysoka jakość wody zapewniana jest przez amerykańską technologię ziemi okrzemkowej odpowiedzialną za oczyszczanie wody. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Tagi: Psary, Trzebinia, Domek Cioci, Stowarzyszenie Nasze Psary, Tomasz Piszczek

Obiekt sportowo-rekreacyjny Kąty

pict0106

Długość trasy: 15 km
Czas jazdy: samochód - 20 minut, rower - 50 minut

W skład kompleksu wchodzi basen letni, plac do minigolfa, boisko do piłki nożnej i siatkówki plażowej
oraz plac zabaw dla dzieci. Latem urządzane są tam imprezy plenerowe sportowe i kulturalne.W okresie letnim ośrodek czynny jest w godzinach od 10.00 - 20.00.

Ośrodek wypoczynkowy Skowronek

skow3

Długość trasy: 22 km
Czas jazdy: samochód - 35 minut, rower - 1 godzina 15 minut

Na terenie obiektu, oprócz strzeżonego kąpieliska, przy którym można wypożyczyć rowerki i kajaki, znajdują się punkty gastronomiczne, kawiarnia i pole biwakowe. Pograć można także na pobliskich kortach tenisowych. W okresie letnim czynny jest codziennie.